Produkčný Volkswagen s litrovou spotrebou je realita
Nemci avizujú príchod auta so spotrebou jeden liter paliva na sto kilometrov už niekoľko rokov. Ženevský autosalón bude premiérou sériovej verzie, hoci „sériovej“ je v tomto prípade silné slovo…
Volkswagen totiž na začiatok vyrobí iba 50 exemplárov modelu XL1. Až na základe záujmu potenciálnych zákazníkov bude rozhodnuté o vzniku ďalšej série. Cenu zatiaľ nepoznáme, no nízka zrejme nebude, lebo konštruktéri nešetrili drahými materiálmi, ani modernou technikou.
VW XL1 je dvojmiestne kupé s mierami 3.800 x 1.660 x 1.150 mm a plug-in hybridným pohonom. Ten kombinuje dvojvalcový turbodiesel 0.8 TDI (polovica motora 1.6 TDI CR) s elektromotorom. Spaľovací agregát produkuje výkon 35 kW (48 k) a elektrický pridáva ďalších 20 kW (27 k). Oba roztáčajú zadné kolesá cez sedemstupňovú dvojspojkovú prevodovku DSG.
Súčasťou poháňacieho systému je sada lítiovo-iónových článkov s celkovou kapacitou 5,5 kWh. Energiu získavajú klasickým pripojením auta k externému zdroju elektrickej energie (dobitie údajne trvá 90 minút) a prostredníctvom funkcie rekuperácie kinetickej energie. Vozidlo je schopné jazdiť v čisto elektrickom režime.
Práve s touto vlastnosťou úzko súvisí aj výrobcom udávaná priemerná spotreba nafty 0,9 l/100 km. XL1 totiž asi polovicu z tých sto kilometrov prejde s vypnutým spaľovacím motorom. Keď však betérie na začiatku jazdy budú vybité, auto má reálne vedieť jazdiť v priemere za 2,2 l/100 km. Hodnota zrýchlenia z 0 na 100 km/h za 12,7 sekundy zodpovedá malým autám. Pozoruhodné je vyjadrenie Volkswagenu, že XL1 potrebuje pre udržanie stokilometrovej rýchlosti výkon iba 6,2 kW (8,4 k).
Celé auto váži 795 kilogramov. Keď si to rozmeníme na drobné, zistíme, že motory charakterizuje hmotnosť 227 kg, prevodovka DSG 153 kg, na elektroniku a batérie spadá 105 kg a 83 kg váži zariadenie interiéru. Špeciálnu pozornosť si zaslúži len 230 kg vážiaca karoséria, vyrobená z plastov, uhlíkových vlákien a hliníka. Aerodynamika hrala pri návrhu dizajnu prvé husle. Podriadil sa jej aj tvar horčíkových diskov, obutých do tenkých pneumatík rozmeru 115/80 vpredu a 145/55 vzadu. Výsledný koeficient odporu vzduchu má hodnotu 0,189. Zavesenie predných kolies pozostáva z dvojitých lichobežníkových hliníkových ramien vpredu a klasickej torznej priečky s vlečenými ramenami vzadu.
Dvojmiestny kokpit, v ktorom spolujazdec sedí mierne vzadu v porovnaní s vodičom, obsahuje všetky základné komfortné a bezpečnostné prvky. Prístup doň zabezpečuje pár rozmerných výklopných dverí.
Na Volkswagenom XL1 visí ešte niekoľko otáznikov, ktoré sa budeme snažiť zodpovedať už na autosalóne v Ženeve.