Nový Renault Twingo s pohonom zadných kolies avizuje zábavu za volantom
Tretie vydanie mestského miniauta chce prekvapiť netradičnou koncepciou s motorom vzadu a pohonom zadných kolies. Krátke previsy a kolesá umiestnené v rohoch karosérie naznačujú, že sa môžeme tešiť na dobré jazdné vlastnosti i dostatok priestoru vo vnútri.
A to napriek tomu, že nové Twingo je v porovnaní s predchodcom o symbolických 10 milimetrov kratšie. Na dĺžku meria 3.590 mm. Čo-to o dobrej ovládateľnosti naznačuje polomer otáčania s hodnotou 4,3 metra.
Renault sa vracia do čias obľúbených modelov 4CV alebo 8 vďaka spolupráci so značkou Smart. Jej technici majú s motorom uloženým vzadu bohaté skúsenosti. Spoločný vývoj novej platformy dostal zelenú v roku 2010 a popri novom Twingu, ju využijú aj Smarty ForTwo a ForFour.
Twingo má prvýkrát v histórii výhradne päťdverovú karosériu s dvoma batožinovvými priestormi. Keďže časť klasického kufra vzadu zaberie poháňacia jednotka, technici vytvorili ďalší odkladací priestor pod prednou kapotou. Tam má byť k dispozícii cca 100 litrov objemu. Ďalších 52 litrov tvoria rôzne odkladacie priečinky v interiéri.
Dizajn karosérie bol inšpirovaný prvým Twingom a ešte viac niekdajším Renaultom 5. Zvlášť jeho prvá generácia bola známa jedoduchými líniami a zaoblenými hranami.
Twingo dostalo masku chladiča podobnú ostatným modelom značky Renault a okrúhle diódové svetlá pre denné svietenie. Svojím umiestnením pripomínajú prídavné diaľkové svetlá používané v minulosti.
Kľučky zadných bočných dverí dizajnéri integrovali do stĺpikov. Zrejme v rámci šetrenia nákladov sú okná v zadných dverách iba vyklápacie. Veko batožinového priestoru pravdepodobne celé pozostáva zo skla.
Prvé obrázky naznačujú široké možnosti personalizácie prostredníctvom rôznych nálepiek. Vo výbave sa objaví aj zhŕňacia strecha – podobná s akou kedysi prišlo prvé Twingo.
Pohľad do interiéru zatiaľ chýba. Vidno iba predné sedadlá s integrovanými opierkami hlavy a časť palubnej dosky s okrúhlymi výduchmi ventilácie po stranách.
Francúzi budú do miniauta montovať prepĺňaný trojvalec 0.9 TCe (66 kW/90 k), známy z Clia i z Capturu. Tento turbomotor je na pomery miniáut, ktoré sa musia orientovať aj na nízku cenu, pomerne výkonný a drahý. Preto Renault nasadí aj klasický atmosférický agregát – ako základ. Keďže osvedčený štvorvalec 1.2 16V (55 kW/75 k) sa do novinky nezmestí, Francúzi museli improvizovať.
Trojvalec 0.9 TCe zbavili prepĺňania a vďaka vyššiemu zdvihu, zväčšili jeho objem na 1.0 litra. Výsledkom je nový atmosférický zážihový trojvalec, ktorého výkon by sa mal pohybovať okolo 55 kW (75 k).
Z priestorových dôvodov sa nástupca Twinga údajne nedočká ani vznetovej motorizácie. Štandardom pre oba benzínové agregáty bude päťstupňová manuálna prevodovka, prepĺňaný variant však môže spolupracovať aj so šesťstupňovým dvojspojkovým automatom EDC.
Informácie týkajúce sa techniky, zatiaľ neboli oficiálne potvrdené. Podrobnosti sa dozvieme až v marci, na ženevskom autosalóne.