Nový Nissan Qashqai: prvé dojmy naživo z Londýna
Na okraji britskej metropoly prebieha svetová premiéra druhej generácie obľúbeného crossoveru z dielne značky Nissan.
Kombinácia hatchbacku a športovo-úžitkového vozidla trafila klinec po hlavičke. Prvý Qashqai dokonale čítal vkus i potreby zákazníkov a dodnes žne predajné úspechy napriek tomu, že podobný model sa medzičasom objavil v ponuke mnohých konkurenčných automobiliek. Z prvej generácie sa od roku 2007 stihlo predať dva milióny kusov.
Niet preto divu, že okolo premiéry nástupcu robia Japonci veľké divadlo. Naplánovali ju mimo tradičných autosalónov, aby nový Qashqai nezatienila iná novinka.
Nissan zorganizoval jeho debut v Londýne. Novinárov pozval do filmových ateliérov na okraji mesta, neďaleko niekdajšej Olympijskej dediny.
Automobilka si Veľkú Britániu na odhalenie novinky nevybrala náhodou. Auto totiž bude vyrábať v britskom meste Sunderland. Promo zašlo tak ďaleko, že najatí paparazzi mapovali cestu kamiónov, vezúcich nové Qashqaie na premiéru zo Sunderlandu do Londýna.
Produkcia nultej série už beží. Z nej pochádzajú aj autá privezené na premiéru. Sériová výroba začne vzápätí a na najdôležitejších trhoch sa nový Qashqai objaví v januári. U nás ho môžeme očakávať o mesiac neskôr.
Zástupcovia značky ešte pred samotným odhalením auta uviedli, že Qashqai si zachová kompaktné rozmery, ale ponúkne viac priestoru pre posádku i batožinu. Napokon sa auto nevyhlo medzigeneračnému nafukovaniu. Karoséria narástla do dĺžky o 49 mm (na 4.379 mm) a do šírky o 20 mm (1.800 mm). Celková výška klesla o 15 mm (1.615 mm). Rázvor osí kolies má hodnotu 2.646 mm, čo je o 16 mm viac než predtým.
Dizajn neprináša veľkú revolúciu, skôr doladenie tvarov, ktoré predtým chytili za srdce toľkých zákazníkov. Vpredu pribudli najmä hrany, väčšia maska chladiča a originálne diódy pre denné svietenie v tvare bumerangu. Predné svetlomety môžu byť za príplatok celé zostavené z LED diód.
Dizajnéri ešte zvýraznili oblúky blatníkov a urobili auto z profilu svalnatejším. Dynamiku dodáva aj stúpajúca spodná línia okien. Vzadu je to klasika a možno iba nám tvar koncových svetiel nápadne pripomína Kugu. Zaujímavý detail predstavuje prelis medzi svetlami, evokujúci malý spojler.
„Exteriér mi pripomína lepší facelift. Nissan zrejme nechcel riskovať a čerpal inšpiráciu z úspešného predchodcu. Samozrejme, auto pôsobí modernejším dojmom napríklad vďaka novej svetelnej technike,“ hovorí Michal Karpat svoje prvé dojmy priamo z Londýna.
Nový dizajn má aj praktickú stránku v podobe lepšej aerodynamiky. Súčiniteľ odporu vzduchu cx klesol na úroveň 0.32. Qashqai si k nej pomáha napríklad aktívnou mriežkou v nárazníku, ktorá sa na pokyn od senzorov otvára alebo zatvára. Umožní tak rýchlejšie zohriatie motora a vylepší aerodynamiku pri rýchlej jazde po diaľnici. Takzvaný Active Grille Shutter System bude štandardnou výbavou pre vznetové verzie.
Ozajstnú revolúciu prináša až interiér. Preč je chudobne vyzerajúca palubná doska i malé sedadlá. Qashqai zdieľa zariadenie kabíny s novým X-Trailom. Štandardný analógový rýchlomer a otáčkomer na prístrojovom paneli dopĺňa 5-palcový multifunkčný TFT displej. Ďalší displej, tentoraz dotykový, patrí multimediálnemu a navigačnému systému na stredovej konzole. Chýbať nemá parkovací asistent a množstvo ďalších elektronických pomocníkov.
„Nissan montuje do Qashqaia úplne nové sedadlá. Predné sú ukotvené o 10 mm nižšie ako predtým a konečne majú dostatočne veľké operadlá, takže podopierajú celý chrbát.
Vzadu mám pocitovo viac miesta na hlavu, čo technici dosiahli tak, že aj zadnú lavicu ukotvili nižšie. Okrem toho, mechanika panoramatickej sklenenej strechy zaberá menej priestoru.
Zvláštna mi pripadá akurát výplň predných dverí. Ovládač elektrického nastavovania zrkadiel tam pribudol akoby na poslednú chvíľu, okolo je zvláštny plast a celé to subjektívne pôsobí dosť lacno,“ pokračuje Mišo Karpat z Londýna.
“Batožinový priestor si medzigeneračne polepšil o 20 litrov, takže teraz v základnom usporiadaní pojme 430 l. V kufri je praktická dvojdielna medzipodlaha. Časť z nej sa dá zaaretovať vo zvislej polohe a rozdeliť tak priestor na dve polovice. Prípadne môžete medzipodlahu prevrátiť a prevážať v aute špinavé predmety, keďže spodná časť je pokrytá ľahko umývateľnou gumou.”
Už skôr bolo oznámené, že Nissan Qashqai II bude stáť na novej modulárnej platforme CMF. K dispozícii bude jediná – dnes predstavená – karosárska verzia výhradne s päťmiestnym interiérom. Nissan Qashqai+2 rovnomenného nástupcu nedostane. Výrobca odkazuje záujemcov o sedemmiestny crossover na väčší X-Trail.
Nový podvozok sľubuje radikálne lepšie jazdné vlastnosti, čomu prispeje nielen medzigeneračný pokles hmotnosti v priemere o 40 kg, ale tiež tlmiče s dvomi oddelenými nádobkami, z nich jedna spracováva menšie nerovnosti a druhá väčšie.
Varianty vybavené pohonom jednej nápravy si budú musieť vystačiť s jednoduchou zadnou nápravou vybavenou vlečenými ramenami a torznou priečkou. Pokrokovejší Multilink je vyhradený pre štvorkolku. Vo všetkých verziách však nemá chýbať elektronická uzávierka predného diferenciálu a posilňovač riadenia s niekoľkými režimami účinku.
O Qashqai s pohonom všetkých kolies píšeme v jednotnom čísle, pretože takáto verzia bude iba jedna. Pod jej kapotou pracuje turbodiesel 1.6 dCi (96 kW/130 k), známy zo súčasného modelu, doplnený o šesťstupňovú manuálnu prevodovku. Kombinácia štvorkolky a automatu má minimálne pri odštartovaní predajov chýbať.
“Nissan totiž chce novinkou konkurovať hlavne klasickým kompaktným hatchbackom, ako je Ford Focus, Opel Astra alebo Volkwagen Golf. Konkurenti typu Suzuki SX4 S-Cross či Škoda Yeti prichádzajú na ranu až v druhom rade,” hovorí Michal Karpat. Zástupcovia automobilky tiež vychádzajú z predajov minulej generácie, keď si drvivá väčšina zákazníkov vystačila s jednou poháňanou nápravou.
Každopádne, elektronicky ovládaná štvorkolka nesie označenie All Mode 4×4 a vodičovi umožní vybrať si jeden z troch jazdných módov – 4×2, 4×4 Lock a Auto.
Okrem vznetovej jedna-šestky, v ponuke motorizácií nájdeme aj menší turbodiesel 1.5 dCi (81 kW/110 k) a dva zážihové turbomotory – 1.2 DIG-T (čo je renaulťácky 1.2 TCe) s výkonom 85 kW/115 k a prepracovaný 1.6 DIG-T, naladený na 110 kW/150 k.
Najsilnejší benzín sa na trhu objaví až v lete budúceho roka.
Štandardom je šesťstupňový manuál. Zážihovú jedna-dvojku a vznetovú jedna-šestku (v kombinácii s pohonom 4×2) dostanete aj s novou bezstupňovou prevodovkou Xtronic.
“Výrobca sľubuje kultivovaný prejav prevodovky, ktorá vraj svojím fungovaním pripomenie dvojspojkový automat. Prevodovka bude mať niekoľko virtuálnych prednastavených stupňov, takže pri akcelerácii nevyženie motor do vysokých otáčok ako klasické CVTčka a dokáže aj podraďovať. Po skúsenosti s Nissanom Juke Nismo slovám technikov celkom veríme,” dodáva Mišo Karpat priamo z dejiska premiéry.