Mercedes triedy S ukázal blízku i vzdialenú budúcnosť
Stuttgartská automobilka vo Frankfurte poukázala na zbytočnú existenciu šoférov a predviedla športovejšiu podobu luxusnej triedy S.
Nová limuzína s hviezdou v logu debutovala v dvoch verziách. Klasický sedan meria na dĺžku 5.116 mm, na šírku 1.899 mm, na výšku 1.496 mm a jeho rázvor osí kolies dosahuje hodnotu 3.035 mm. Predĺžený variant charakterizuje viac priestoru i luxusu pre pasažierov sediacich vzadu, vďaka rázvoru natiahnutému na 3.165 mm a celkovej dĺžke vozidla 5.246 mm. Keď už sme pri číslach, batožinový priestor krátkeho “eSka” zhltne 510 litrov nákladu, dlhší a luxusnejší variant pojme 530 l. Objem palivovej nádrže predstavuje 70, resp. 80 litrov.
Mercedes pripravuje ešte ďalšie tri karosárske varianty. Dvojdverové kupé ukázal v podobe štúdie. Sériové auto je už hotové a absolvuje premiéru na prelome rokov 2013/2014. Neskôr príde štvormiestny kabriolet i najluxusnejší Pullman.
Na začiatku predajov eSka sú k dispozícii štyrimotorizácie. Za označením S350 BlueTec sa skrýva trojlitrový vznetový šesťvalec (190 kW/258 k) s výrobcom udávanou priemernou spotrebou nafty 5,5 až 5,9 l/100 km (opäť v závislosti od dĺžkovej verzie auta). Limuzína s najslabším motorom pod kapotou akceleruje z pokoja na 100 km/h za 6,8 sekundy a ručička rýchlomera sa zastaví až na hranici 250 km/h.
Na opačnej strane ponuky sa vyníma Mercedes S500 so 4.7-litrovým benzínovým osemvalcom (335 kW/455 k). Akcelerácia z pokoja na 100 km/h za 4,8 sekundy fascinuje., maximálna rýchlosť je obligátne limitovaná hranicou 250 km/h a hodnoty spotreby na papieri tiež nevyzerajú zle – 8,6 až 9,1 l/100 km.
Komu by tieto parametre nestačili, Mercedes ťahá z rukáva ešte variant S63 AMG. Prepĺňaný osemvalec 5.5 l dosahuje výkon 430 kW (580 k) pri 5.500 1/min a najvyšší krútiaci moment 900 Nm, dostupný v rozsahu 2.250 až 3.750 1/min. Limuzína vybavená týmto arzenálom má štandardne sedemstupňový automat a pohon zadných alebo všetkých kolies (4×4 iba pre prepredĺžený variant Long). V závislosti od počtu poháňaných kolies sa líši hodnota zrýchlenia z nuly na 100 km/h – 4,4, resp. 4,0 sekundy. Maximálna rýchlosť je obmedzená na dvestopäťdesiatku.
Medzistupňom medzi extrémne úsporným dieselom a výkonnými zážihovými agregátmi je hybrid. Mercedes S400 Hybrid kombinuje 3.5-litrový šesťvalec s elektromotorom. Výsledkom spolupráce dvoch poháňacích jednotiek je kombinovaný výkon 225 kW (306 k). Dynamické parametre sú zhodné s naftovou verziou S350 BlueTec a spotreba o čosi vyššia – v priemere 6,3 až 6,8 l/100 km. Štandard pre všetky motory predstavuje sedemstupňový automat 7G Tronic Plus. Výrobca sa pýši tým, že hmotnosť všetkých verzií sa mu podarilo stlačiť pod dve tony. Najľahší je prekvapivo hybrid, vážiaci 1.925 kilogramov.
Šesť farebných odtieňov kože Nappa, náladové diódové osvetlenie, ručná práca a veľa priestoru – to je základná charakteristika kabíny nového Mercedesu triedy S. Automobilka s hiezdou v logu už pred časom upriamila pozornosť na interiér a jeho finálnu montáž, lebo práve ten je pri výbere limuzíny rozhodujúci. Nemci sú podľa vlastných slov schopní do auta namontovať takmer čokoľvek, aby bol zákazník spokojný. V ponuke nechýba masážna funkcia zadného sedadla so 14 vzduchovými vankúšmi, audiosystém s 24 reproduktormi a celkovým výkonom 1.500 wattov či dokonca integrovaná herná konzola.
Posádka má k dispozícii niekoľko parfémov na prevoňanie interiéru. Detailom, ktorý tak trochu rozdeľuje priaznivcov na dva tábory, je prevedenie prístrojového panela. Namiesto ušľachtilých ukazovateľov tam nájdete „iba“ displej. Má uhlopriečku 12,3 palca a ponúka niekoľko konfigurácií stvárnenia základných ukazovateľov. Aby toho nebolo málo, vedľa neho je ďalší displej s rovnakou uhlopriečkou, slúžiaci multimediálnemu a navigačnému systému Comand.
Vizáž auta je pomerne konzervatívna a čiastočne vychádza z predošlej generácie. Stručná rekapitulácia modernej techniky v útrobách limuzíny začína vynoveným adaptívnym tempomatom. Ten nielen, že udržiava zvolenú rýchlosť a vzdialenosť od vozidla pred vami, ale dokáže aj nasmerovať auto do zákruty. Systém sa orientuje prostredníctvom čiar na vozovke, prípadne aj trajektóriou vozidla pred sebou.
Vylepšenia sa dočkala tiež funkcia automatického núdzového brzdenia. Prostredníctvom kamier a radaru nepretržite sleduje dianie pred vozidlom a v prípade potreby upozorní vodiča na nebezpečnú situáciu alebo rovno začne brzdiť, aby sa vyhla kolízii, resp. zmiernila jej následky. Nová generácia dostala výkonnejší radar i kamery, ktoré monitorujú situáciu napríklad na križovatke dávno predtým, než sa k nej vozidlo vôbec priblíži. Technici si od toho sľubujú rýchlejšie reakcie celého systému.
Nový Mercedes-Benz triedy S dostal predné adaptívne svetlomety, zostavené z diód. Automatické diaľkové svetlá nemajú klasické dve polohy – zapnuté/vypnuté. Systém cez kameru odsleduje oproti idúce vozidlo a podľa potreby upraví svietivosť iba niektorých diód, resp. zmení tvar svetelného kužeľa tak, aby vodič oproti nebol oslepený a šofér Mercedesu videl čo najviac. S tým súvisí aj vylepšené nočné videnie, ktoré na displeji viac zvýrazní osoby alebo zver.
Hudbou budúcnosti je autonómne auto, postavené na báze novej triedy S. Prototyp prešiel bez asistencie šoféra sám vyše stokilometrovú trasu z nemeckého Mannheimu do Pforzheimu. Kopíroval tak výlet Berthy Benzovej z roku 1888, pokladaný za historicky prvú jazdu autom na dlhšiu vzdialenosť.
Výskumné vozidlo Intelligent Drive jazdí samočinne pomocou techniky, ktorá je údajne veľmi blízka v súčasnosti používaným systémom. Ide najmä o kamery a radary. Komplexné situácie so semaformi, s kruhovými objazdmi, chodcami, cyklistami, či električkami auto zvláda bez extrémne drahej špeciálnej technológie. Oproti bežnému však má výskumné vozidlo väčší počet snímačov a doplnený software. Využíva tiež osobitne a zvlášť detailne (vrátane vyznačenia semaforov) pripravenú trojdimenzionálnu digitálnu mapu.