Exkluzívne: Siahli sme si na novú Škodu Rapid!
Na miestach, kam obyčajný človek za normálnych okolností nemá šancu preniknúť, nás vítali s otvorenou náručou. Zúčastnili sme sa predpremiéry nového kompaktného liftbacku Rapid priamo vo vývojovom centre „Česana“, neďaleko hlavného výrobného závodu automobilky Škoda Auto. Na novinku sme si mohli siahnuť, ale aj sadnúť si dnu a dôkladne si poprezerať celý interiér. Žiaľ snímky sériového modelu vám zatiaľ poskytnúť nemôžeme, lebo ani my ich ešte nemáme. Musíme vydržať kým padne oficiálne embargo, čo by malo byť už čoskoro. Odhalenie a prezeranie sériového modelu prebehlo bez fotoaparátov.
Areál je obohnaný vysokými múrmi a na nich umiestnenými plechovými platňami, ktoré nedávajú šancu zvedavcom, nazrieť dnu. Cez vstupnú bránu sa dostanú iba zamestnanci so zvláštnym povolením. Z času na čas sa dokonca sprísnia bezpečnostné opatrenia tak, že aj samotní zamestnanci musia na vrátnici odovzdať mobilné telefóny a vôbec všetko, čím by sa dali zhotoviť obrázky alebo videá.
Vo vnútri sa totiž pohybujú autá, ktoré môže verejnosť vidieť až o niekoľko mesiacov či rokov. Siedmeho júna tam mali špeciálny režim, keďže vedeli, že na návštevu prídu novinári. Všetko „tajné“ teda poskrývali. Ako návnadu nám nechali aspoň Superb Outdoor, ktorý oficiálne debutoval presne o deň neskôr. Zahliadli sme aj Škodu Superb sedan so zakrytou prednou časťou, ovešanú senzormi. Zrejme prototyp modernizovanej verzie.
Našim cieľom bola takzvaná „Designová vila“ – budova ktorá svojou vizážou spája klasickú priemyselnú architektúru minulosti s modernými prvkami. V jej útrobách sa rodí budúcnosť značky Škoda. Pracuje tam asi sto zamestnancov. Z nich 70 je dizajnérov z rôznych krajín sveta a ďalších 30 tvoria modelári a ďalší podporní pracovníci.
Môžeme hovoriť po slovensky
V Designovej vile nás privítalo duo Slovákov, na ktorých môže byť naša krajina právom hrdá – šéfdizajnér Škody Auto Jozef Kabaň a Peter Oláh – dizajnér zodpovedný za interiéry škodoviek. Ich úlohou bolo predstaviť nový Rapid po vizuálnej stránke, keďže tento model je prvým nositeľom nového dizajnérskeho smeru, ktorým sa budú uberať všetky budúce autá českej značky.
„Pre nás je Rapid už tak trochu starý projekt. Ešte pred ním sme mali hotovú novú Octaviu – to bude skutočná bomba. Aktuálne dokončujeme tvary Fabie III. Naše cesty sa pomaly spájajú a auto bude onedlho hotové,“ zaznelo z úst oboch dizajnérov. Žiadne termíny pochopiteľne prezradiť nechceli. Napokon sa nám podarilo zistiť aspoň to, že Rapid absolvuje výstavnú premiéru až na jesennom parížskom autosalóne, hoci prvé jazdy a možno aj predaj odštartujú skôr. Novú Octaviu odhalia na jar budúceho roka v Ženeve. Má vyzerať podstatne športovejšie a dynamickejšie než doteraz. Jozefovi Kabaňovi pri zmienke o Octavii doslova zasvietili oči. Je to jeho prvý samostatný projekt pre škodovku (Rapid navrhovali až po Octavii) a je naň veľmi pyšný. Vraj až na tomto modeli sa plnohodnotne prejaví nový dizajnérsky štýl. Rapid bol do určitej miery obmedzený tlakom na šetrenie nákladov.
„Pri návrhu nového auta sa vždy obzrieme do minulosti – na staré české autá, na architektúru z čias minulých… Pre mňa osobne je veľmi príťažlivá Škoda Favorit. Nemám teraz na mysli jej škatuľovité základné tvary, ale tie ostré línie a hrany mali v sebe čosi vizionárske… Významnou inšpiráciou pri vzniku nového dizajnérskeho jazyka Škody pre nás bol český kryštál. Skrátka chceme tvarovú čistotu a precíznosť,“ uviedol Jozef Kabaň.
Novinka je krásne jednoduchá
Po krátkej ukážke práce dizajnérov a modelárov, konečne prišlo na rad odhalenie kompaktného päťdverového liftbacku Škoda Rapid. Strieborný predprodukčný prototyp sme mohli dôkladne preskúmať a tu sú prvé dojmy:
Fotografie testovacích prototypov neklamali, dizajn Rapidu naozaj výrazne vychádza zo štúdie Škoda Mission L. Dominujú jednoduché, priame línie a hrany. Veľkú masku chladiča tvorí 19 zvislých lamiel a decentný chrómovaný lem. „Gril“ je súčasťou predného nárazníka, zatiaľ čo chrómované logo zostalo na kapote motora. Logo bude mať vždy čierny podklad. Dizajnéri údajne skúšali aj variant bez podkladu, no výsledok vraj pôsobil lacným dojmom. Veľmi hrdí však sú na grafiku predných svetlometov. Tie podľa očakávania nedostali projektorovú techniku, ani diódové denné svietenie. Rapid bude cez deň svietiť párom žiaroviek v hlavných svetlometoch. Spomínaným efektným detailom je ukrytie žiarovky patriacej smerovke. Je umiestnená v spodnej časti svetlometu, pri maske chladiča, a plast ju zakrýva tak, že sa z nej do svetlometu neprenáša rušivý oranžový tón. Kde je naozaj smerovka ukrytá, si všimnete až po jej zapnutí.
V spodnej časti predného nárazníka zostalo miesto na veľké hmlovky. Tie svojim tvarom nadväzujú na hlavné svetlomety a spolu majú vytvárať akýsi svetelný štvorlístok. Pri pohľade na auto z profilu neunikne fakt, že bočné smerovky našli svoje miesto konvenčne, v blatníkoch. Rapid nedostal modernejšie kľučky dverí, aké používa napríklad VW Golf VI, ale ich staršiu verziu, známu z aktuálnej Fabie. Koncové svetlá majú tvar rovnaký ako koncept Mission L. Namiesto diód však používajú klasické žiarovky. Férové je, že dizajnéri sa ani nesnažili opticky tento fakt oklamať, ako mnohé iné značky. Prechod od koncových svetlometov k miestu pre registračnú značku ozvláštňujú prelisy v tvare trojuholníka. Je to vraj ďalší charakteristický prvok, aký nájdeme na všetkých nových modeloch Škoda.
Od pôvodnej štúdie sa líši najmä šírkou
Vystavený Rapid na 17-palcových kolesách pôsobil o čosi menej dynamicky a športovo ako štúdia Mission L, stojaca len o niekoľko metrov ďalej. Krátke porovnanie prezradilo, prečo. Koncept má totiž širšie blatníky, nižšiu svetlú výšku a väčšie – 18-palcové kolesá. Rapid vyzerá pri pohľade z profilu trochu ťažkopádnejšie ako Mission L a použité „sedemnástky“ boli pre neho tak akurát. Urobiť sériové auto širšie, dizajnérom nedovoľovala použitá platforma. K nej sa nik nechcel vyjadriť (rovnako ako k zbytku techniky). Pohľad pod auto však odhalil jednoduchú zadnú nápravu s vlečenými ramenami. Zrejme sa tak potvrdia neoficiálne správy o tom, že Rapid má prednú nápravu typu McPherson z malých koncernových áut Audi A1/Seat Ibiza/VW Polo a zadná pochádza zo Škody Roomster.
Interiér je stvárnený v maximálne jednoduchom štýle. Škoda, že sa dizajnérom nepodarilo preniesť do sériovej výroby aspoň zaujímavo riešený panel s ovládačmi klimatizácie. Základný tvar palubnej dosky má paradoxne najbližšie k Superbu. Mnohé prvky interiéru poznáme z iných modelov Škoda, najmä z Fabie a Roomstera. Pôvod v nich má prístrojový panel, páčky pod volantom alebo lakťová opierka medzi prednými sedadlami a zrejme aj samotné predné sedadlá. Rapid ako prvý model Škody dostane nové typy volantu. K dispozícii bude v troj- i štvorramennej verzii. Schránka pred spolujazdcom je klimatizovaná. Ďalšie odkladacie priestory nájdeme pred radiacou pákou a vo všetkých bočných dverách. Pod ovládačmi klimatizácie nechýba modul s Aux a USB vstupom. Vo vystavenom exempláre bolo namontované rádio Swing. Chystajú sa aj lacné verzie s maximálne okresanou (žiadnou) výbavou. Mali sme možnosť vidieť palubnú dosku s jednoduchým zeleným displejom na prístrojovom paneli (v lepšie vybavených verziách bude väčší a s bielym podsvietením), bez rádia i klimatizácie a s manuálnym ovládaním spätných zrkadiel. K použitým materiálom sa zatiaľ nemožno vyjadrovať, predprodukčný prototyp ich mal iné než sériové auto. Vrchná časť palubnej dosky a lakťové opierky vo dverách vraj budú z mäkčeného plastu.
Rapid boduje priestrannosťou v pozdĺžnom smere. Po tejto stránke ho môžeme označiť za plnohodnotného člena nižšej strednej triedy. Za 1,83 m vysokého vodiča si bez problémov sadne rovnako veľký pasažier a bude mať dosť miesta na kolená i chodidlá. Menej už na hlavu, kde mu zostane asi len dvojcentimetrová rezerva. Ak ide o vnútornú šírku, Rapid má podstatne bližšie k malým autám. V kabíne síce nie je tak tesno ako vo Fabii, no treba rátať s tým, že urastenejší jedinci sa neraz navzájom dotknú ramenami a dozadu si sadnú dvaja dospelí jedinci.
Batožinový priestor odkrývajú obrovské piate dvere. Napriek ich veľkosti je s nimi ľahká manipulácia. Objem kufra nepoznáme, no tipujeme minimálne 500 litrov. Sklápať je možné iba zadné operadlá, sedáky nie. Po ich sklopení vznikne asi 60 mm vysoký schod.
Do roka príde druhý karosársky variant
Výrobca zatiaľ nechcel špecifikovať rozmery novinky, ani žiadne technické detaily. V súvislosti s mierami však viackrát zaznelo, že Rapid je podobný prvej generácii Škody Octavia. Tú charakterizovala dĺžka 4507 mm, šírka 1731 mm a výška 1431 mm. S istotou môžeme povedať, že Rapid má podstatne dlhší rázvor než 2512 mm, ktoré charakterizovali prvú novodobú Octaviu.
Avízo na záver: Škodu Rapid liftback do roka doplní druhá karosárska verzia. Pôjde vraj o na pohľad emotívnejšie auto, „ktoré si ľudia budú chcieť kúpiť preto, ako vyzerá“. Natískajú sa dve možnosti – kupé, ktoré by nadviazalo na originálnu Škodu Rapid alebo športovejšie tvarovaný „sportback“, ktorý by bol niečim medzi kombi a päťdverovým hatchbackom. Premiéru zrejme absolvuje na jeseň budúceho roka vo Frankfurte.
Doposiaľ zverejnené detaily sériového modelu Rapid