Detroit zbankrotoval, autosalón NAIAS nie
Kedysi svetové automobilové centrum je najchudobnejším mestom USA. Veriteľom dlhuje asi 18,5 mld USD, čo je asi 26.000 USD na obyvateľa!
Guvernér štátu Michigan, v ktorom je Detroit najväčším mestom, hovorí o 60-ročnom úpadku. Bankrot sa stal jediným rozumným riešením desiatky rokov sa kopiacich problémov. Pritom v 50-tych rokoch minulého storočia 2-miliónový Detroit prekvital. Bolo to štvrté najľudnatejšie veľkomesto krajiny s najnižšou nezamestnanosťou. Okolité automobilky vtedy zamestnávali 300.000 ľudí. Odvtedy sa situácia zmenila na nepoznanie. Z niekdajšieho slávneho automobilového centra sa vysťahovalo vyše 1 milión ľudí a životné podmienky klesli na úroveň rozvojových krajín. V meste s najväčšou kriminalitou v USA funguje iba 60 % verejného osvetlenia, jazdí iba tretina sanitiek, je v ňom 78.000 prázdnych domov, 18 % nezamestnanosť, vyše polovica obyvateľov neplatí daň z nehnuteľnosti a na núdzové volanie polícia reaguje až po 1 hodine (celoštátny priemer je 11 min). Je to aj dôsledok obrovských pouličných nepokojov v dejinách krajiny. V lete 1967 sa tam 5 dní búrili tisíce miestnych afroameričanov, ktorí rabovali domy a podpaľovali budovy a pri zrážkach s políciou zahynulo 44 ľudí. Vzbura nasmerovala Detroit na cestu rýchleho úpadku. Po nej už mnohé obchody neotvorili a počet ľudí utekajúcich z mesta prudko rástol. Odchádzali najmä vzdelanejší bieli obyvatelia. Teraz už má mesto iba 700.000 obyvateľov (83% tvoria afroameričania), z ktorých tretina žije v chudobe.
Ďalší osud Detroitu visí v oblakoch. Bankrot je totiž podľa súdu v rozpore s ústavou, lebo krach údajne ohrozuje vyplácanie dôchodkov bývalých zamestnancov štátnej a miestnej správy. Sudkyňa preto požiadala o zrušenie žiadosti detroitskej radnice na vyhlásenie bankrotu. Michiganský generálny prokurátor sa však voči tomu odvolal a tak prebieha v tejto veci naďalej právna bitka, ktorú by mal ukončiť najvyšší súd.
Americká vláda neplánuje insolventnému mestu Detroit poskytnúť žiadnu finančnú pomoc. Aj napriek tomu, že Barak Obama v posledných rokoch veľkoryso podporoval americký automobilový priemysel. Pomoc tamojším výrobcom bola súčasťou jeho prezidentskej volebnej kampane v rokoch 2008 aj 2012. Koncerny General Motors a Chrysler zachránil od istého krachu finančnou injekciou za 80 mld USD!
Hovorca americkej vlády Jay Carney vyhlásil, že neexistujú žiadne plány poskytnúť Detroitu štátnu pomoc. Obama je o situácii informovaný. O záchrane vysoko zadĺženej metropoly nik ani neuvažuje.
„Výstaviska Cobo Hall sa insolventnosť mesta netýka“, vyhlásil Rod Alberts, výkonný riaditeľ tamojšieho medzinárodného autosalóna NAIAS. V poradí 26. medzinárodnému autosalónu v Detroite nestojí teda nič v ceste. Uskutoční sa podľa plánu v dňoch 13. – 26. januára 2014. Dovtedy tam ukončia modernizáciu a rekonštrukciu výstaviska za 300 mil USD, ktorá trvala 3 roky.